Sezon Żeglarski Rozpoczęty

zeglarstwo-01Wiosna nadeszła tego roku wcześnie, a wraz z nią wiosenne wiatry. W Polsce mali żeglarze z łódek Optimist tradycyjnie rozpoczynają sezon treningów na wodzie i startów w regatach z początkiem kwietnia. Tak tez było z żeglarzami z Podkarpacia, którzy rozpoczęli sezon startów 2014 już w drugim tygodniu kwietnia biorąc udział w dniach 11 – 13 kwietnia 2014 roku w regatach - XXIV Śląski Puchar Optimista, rozegranych na wodach Jeziora Rybnickiego. Regaty te tradycyjnie co roku otwierają w Polsce sezon regatowy.

Startowali w nich zawodnicy prawie z całej Polski: MKŻR Szczecin, JK Opty Ustka, KS Zatoka Puck, KŻ Mewa Poznań, UKS Fir Warszawa, KS Spójnia Warszawa, WTW Warszawa, Lubelska Grupa Regatowa, RTS OPteam Sailing Rzeszów, JK Kotwica Tarnobrzeg, YC PTTK Beskid Nowy Sącz, KŻ Nysa, KN Lider Kraków, YKP Kraków, SYC Drakkar Poraj, LOK KW Garland Gliwice, UKS Silesia Chełm Śląski, TS Kuźnia Rybnik oraz 2 Czechów z YC Banik Ostrawa.

Najlepsze z zawodników z Podkarpacia,  miejsce 6, a 4 wśród dziewcząt, zajęła 10 – letnia

Lilly May-Niezabitowska z JK Kotwica Tarnobrzeg, natomiast wśród chłopców miejsce 11 zajął 12-letni Wiktor Ciołkowski reprezentujący klub RTS OPteam Sailing Rzeszów.

Podkarpacie również na swoim terenie rozpoczęło optimistyczny sezon rozgrywając w dniach 2 do 4 maja na Jeziorze Tarnobrzeskim I Ogólnopolskie Regaty o Puchar Mariny Kotwica Tarnobrzeg.

Świetnie zaprezentował się w nich młody żeglarz z Rzeszowa Wiktor Ciołkowski z klubu RTS OPteam Sailing wygrywając cztery z dziewięciu rozegranych wyścigów i tym samym zapewniając sobie zwycięstwo w klasyfikacji ogólnej. Miejsca pozostałych zawodników klubu: Edmund Hałabuda dwudzieste i Ola Mac szesnaste. Drugie miejsce ogólnie, a pierwsze wśród dziewcząt  zdobyła Nikola Materny z klubu UKS Zalew Kielce.

„Wiktor startował na nowej łódce zakupionej z funduszu sportowego Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego, a co też ciekawe wyprodukowanej również na Podkarpaciu przez firmę Opti-Yachts z Krosna, która jest jedną z 33 firm w świecie posiadających licencję IODA (International Optimist Dinghy Association) na produkcję regatowych łodzi klasy Optimist. Posiadają one prawo startu w regatach rangi Mistrzostw Świata! Cudze chwalicie, swego nie znacie!”

„Regaty odbyły się w trudnych warunkach niskiej jak na początek maja temperatury, oraz silnego wiatru, lecz mali żeglarze świetnie dali sobie radę dzielnie walcząc i zmagając się nie tylko z przeciwnościami natury, ale i ze swoimi słabościami. Buduje to silną psychikę, wzmacnia wiarę w siebie i uczy samodzielności. Klub żeglarski RTS Opteam Sailing powstał w 2011 roku mając na celu naukę żeglowania dzieci i propagowanie, rozwijanie oraz wspieranie żeglarstwa regatowego wśród dzieci i młodzieży w Rzeszowie oraz na Podkarpaciu. Prowadzi naukę żeglowania dla dziewczynek i chłopców już od 6 roku życia.

zeglarstwo-01